#JemyPolskąWołowinę

Pod takim hasłem odbyła dziś konferencja prasowa poświęcona wnioskom i działaniom po audycie Komisji Europejskiej.

– Produkcja wołowiny jest jednym z ważniejszych kierunków naszej produkcji rolnej – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że mamy bardzo dobre warunki do rozwoju tego sektora ze względu na posiadanie około 3 mln ha trwałych użytków zielonych. Produkcja wołowiny jest także jednym z elementów proponowanej Polityki Górskiej.
– Trwają prace nad ustawą weterynaryjną. Są już opracowane założenia – poinformował minister.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że kontrole przeprowadzone przez inspekcję weterynaryjną i przez unijnych audytorów nie stwierdziły żadnych zagrożeń dla konsumentów. Wskazano jednak na pewne uchybienia, które dotyczyły przede wszystkim dokumentacji.
– Zgodnie z oczekiwaniami unijnymi, a także np. ze strony USA zamierzamy wprowadzić w zakładach nadzór urzędowych lekarzy weterynarii nad ubojem zwierząt – zapowiedział minister Ardanowski.
W projektowanej ustawie weterynaryjnej proponuje się m.in. zaostrzenie kar za fałszowanie żywności, a także zwiększenie ilości etatów w Inspekcji Weterynaryjnej.
– Trwają wyliczenia co do niezbędnej ilości etatów w Inspekcji. W ciągu kilku najbliższych tygodni projekt ustawy powinien trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów – poinformował szef resortu rolnictwa.
Spotkanie zakończyło się degustacją polskiej wołowiny przygotowaną przez organizacje, których przedstawiciele uczestniczyli w dzisiejszej konferencji.
 

Wypowiedzi przedstawicieli branży możecie Państwo obejrzeć tu: 
https://www.youtube.com/channel/UC0T0nbLPCsq_yv4dhRxLEfQ

 

Polski
< powrót