Projekt zagraniczny
Unijny program na podnoszenie kwalifikacji marketingowych rolników
Informacje
Dofinasowanie z European Erasmus+ Key Action 2 Fund zostało przyznane konsorcjum, w składzie: Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego (Polska), Galway i Mayo Institute of Technology (Irlandia), University of Bedfordshire (Wielka Brytania) oraz CEJA – Rada Europejskiego młodych rolników.
Połączenie wiedzy akademickiej oraz przemysłu poszczególnych członków konsorcjum, idealnie nadaje się do osiągnięcia celów projektu: wzmocnienie powiązań międzynarodowych, pobudzenie innowacyjności i przedsiębiorczości w społecznościach obszarów wiejskich.
Konsorcjum będzie odpowiedzialne za zbadanie obecnie funkcjonujących łańcuchów dostaw żywności w Europie oraz za zdefiniowanie innowacyjnych rozwiązań. Pomoże osiągnąć jak najkrótszy łańcuch dostaw żywności, obniżając koszty dla małych producentów oraz ułatwiając współpracę z innymi podobnie myślącymi producentami żywności.
Cel szkoleń:
Wykształcenie umiejętności „miękkich”, które umożliwią większą kontrolę nad prowadzoną działalnością, promowanie i implementacja innowacji, tworzenia miejsc pracy i przeniesienie zysków na początek łańcucha. Szkolenia były zaprojektowane i przeprowadzone, a następnie rozpowszechnione w całej Unii Europejskiej za pośrednictwem partnerskich instytucji dydaktycznych.
Istotnym efektem projektu był także rozwój internetowego portalu, którego celem jest umożliwienie przepływu i wymiany wiedzy, najlepszych praktyk między edukacją i praktyką, które pozwalają producentom żywności ze sobą współpracować.
CEF to dwuletni projekt, który rozpoczął się w styczniu 2017 roku i był skierowany do naukowców i przedsiębiorców produkujących żywność. Jego niezaprzeczalnym celem było zbudowanie wzajemnych relacji, prowadzenie wspólnych badań oraz wpracowanie pilotażowego programu szkoleniowego z producentami żywności w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Polski dla Europy.
Zintegrowanie rolników, producentów żywności pod kątem przedsiębiorczości i edukacji było głównym tematem realizowanym w ramach projektu, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
To ogromne wyróżnienie, że Polska organizacja producencka, jaką jest Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, może pracować przy realizacji tak strategicznego projektu, dla rolników w Polsce i całej Europie. Na uwagę zasługuje fakt, że podejmowany projekt, dotyczył będzie, poza pozostającym normalnie w kręgach naszego zainteresowania sektorem mięsa- wszystkich działów produkcji rolno-spożywczej.
GMIT jest bardzo podekscytowany tym, że prowadzi taki unikatowy projekt europejski. W wielu krajach Unii Europejskiej największa część rodzimego przemysłu związana jest z sektorem rolno-spożywczym. Jako konsorcjum jesteśmy bardzo dobrze i wszechstronnie (zarówno pod kątem wiedzy akademickiej jak i współpracy z przemysłem) przygotowani do realizacji tak złożonego i istotnego projektu. To ogromny zaszczyt móc aktywnie przyczynić się do rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich w Europie oraz do strategii rozwoju Europa 2020 „.
Główny rezultat:
Zaprojektowanie i realizacja szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe (poziom4) producentów żywności.
Więcej informacji: http://www.creatingentrepreneursinfood.eu/the-project/